Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Hawke Sport Optics Endurance ED 20-60x85 Spotting Scope has been discontinued by Hawke Sport Optics and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Military / Tactical Range Finders, Range finding Scopes yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Hawke Sport Optics Endurance ED 20-60x85 Spotting Scope
Peak visibility is available in your hands thanks to the portable and practical Hawke Sport Optics Endurance Extra-Low Disperson 20-60x85 Spotting Scope. Ideal for explorers and observers of all kinds, these Range finding Scopes developed with your needs in mind by Hawke Sport Optics feature Extra-low Dispersion glass for excellent clarity, as well as dielectric coatings for increased light reflectivity, to obtain the perfect view. The fully rotatable body can be positioned virtually any way that suits your viewing comfort, making the Hawke Sport Optics Endurance ED 20-60x85 WP Spotting Scope a perfect solution for viewing on the go. The intricate BAK-4 porro prism design provides the color fidelity that your observations demand, making the Hawke Sport Optics Endurance ED 20-60x85 Rotating Spotting Scope a stellar option for just about anyone.
Specifications for Hawke Sport Optics Endurance ED 20-60x85 Waterproof Spotting Scope:
| Power: | 20-60x |
| Objective Diameter: | 85mm |
| Lens Coating: | Fully Multi-Coated |
| Field of View: | 35 - 17.5m@1000m / 105 - 52.5ft@1000yds |
| Close Focus: | 7m / 23ft |
| Eye Relief: | 20mm / 0.8" |
| Length: | 435mm / 17.1" |
| Weight: | 1810g / 63.8oz |
| Exit Pupil: | 4 - 1mm / 0.2 - 0.1" |
| Prism Type: | BAK-4 Porro |
| Focus: | Dual Focus Knob |
| Eye Cup: | Twist-up |
| Material: | Magnesium alloy |
Features of Hawke Sport Optics Endurance ED 20-60x85 BAK-4 Spotting Scope:
- Hawke Worldwide Warranty
- Extra-low dispersion glass for optimum clarity
- Dielectric coatings designed to increase light reflectivity
- Fully multi-coated optics to produce sharp images
- Close focus - see detail from 16.4ft/5m
- BAK-4 porro prisms for intense color and contrast
- Dual focus knob to achieve ultra fine focusing
- Body rotation for viewing in virtually any position
- Stay-on soft scope cover for maximum protection
- Twist-up eye cup and pull out sunshade
- Digi-scope compatible for use with your camera
- Waterproof, fogproof, and nitrogen purged
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Endurance ED 20-60x85 Multi-Coated Spotting Scope
- 16x48x Zoom Eyepiece
- Stay-On Cover
- Lens Caps
- Lens Cloth
























































