Tap Tap to Zoom
- Color:
- Blue
Code: 67-RFB-HSEB3-36506
MPN: 36506
UPC: 5054492365067
Product Info for Hawke Sport Optics Endurance ED Marine 7x50mm Roof Prism Rangefinder Binoculars w/Compass
Hawke's System H5 optics provide crisp, clear and bright images with enhanced light transmission. ED glass is utilized to reduce color finging. Fully multi-coated lenses provide high resolution images. Effortless focusing and impressive field of view. Advanced BAK-4 roof prisms. Lightweight.
Specifications for Hawke Sport Optics Endurance ED Marine 7x50mm Roof Prism Rangefinder Binoculars w/Compass:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Magnification: | 7 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Color: | Blue |
| Rangefinder Application: | Marine |
| Weight: | 32.3 oz |
| Width: | 5.3 in |
| Length: | 6.9 in |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Eye Relief: | 0.83 in |
| Field of View, Linear: | 367 ft at 1000 yds |
| Exit Pupil: | 0.3 in |
| Interpupillary Distance: | 55 - 75 mm |
| Weather Resistance: | Yes |
| Finish: | Matte |
| Prism Material: | BAK4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Prism System: | Roof |
| Magnification Type: | Fixed |
| Field of View, Angle: | 7 degrees |
| Close Focus: | 8.2 ft |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Package Type: | Box |
Features of Hawke Sport Optics Endurance ED Marine 7x50mm Roof Prism Rangefinder Binoculars w/Compass
- Built-in rangefinding reticle and compass
- 7x magnification
- perfect for marine applications
- Extra-low dispersion (ED) glass
- Fully multi-coated lenses
- Phase corrected BAK-4 prisms
- Waterproof and fog proof
- Precision focus control
- Twist-up eyepieces
- Stay-on lens covers
- Protective carry case.
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Endurance ED Marine 7x50mm Roof Prism Rangefinder Binoculars w/Compass
- Floating Neck Strap
- Standard Neck Strap
- Protective Carry
- Storage Case
- Soft Carry Pouch
- Lens Cloth w/ Holder
- Carry Case Strap
- Stay-on Lens Objective Covers
- Ocular Lens Covers