Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green
- Objective Lens Diameter:
- 80 mm
- Eye Relief:
- 0.8 in
- Exit Pupil:
- 0.05 - 0.16 in
- Field of View, Linear:
- 108 - 60 ft at 1000 yds, 108 - 108 ft at 1000 yds
- Field of View, Angle:
- 2.1 degrees
- Scope Body Type:
- Angled
- Close Focus:
- 18 ft
- Length:
- 15.7 in
- Weight:
- 48 oz
- Finish:
- Matte
- Condition:
- New
- Fabric/Material:
- Rubber
Code: 67-SS-HSLM-55201
MPN: 55201
UPC: 5054492552016
Product Info for Hawke Sport Optics Nature Trek 20-60x80mm Spotting Scopes
The Nature-Trek spotting scope family offers exceptional optical performance in a lightweight and waterproof modern design. A fully multi-coated optical system combined with BAK-4 porro prisms produce extremely clear and sharp images.
Specifications for Hawke Sport Optics Nature Trek 20-60x80mm Spotting Scopes:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Color: | Green |
| Magnification: | 20 - 60 x |
| Objective Lens Diameter: | 80 mm |
| Eye Relief: | 0.8 in |
| Exit Pupil: | 0.05 - 0.16 in |
| Field of View, Linear: | 108 - 60 ft at 1000 yds, 108 - 108 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 2.1 degrees |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Scope Body Type: | Angled |
| Close Focus: | 18 ft |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 15.7 in |
| Weight: | 48 oz |
| Finish: | Matte |
| Condition: | New |
| Fabric/Material: | Rubber |
Features of Hawke Sport Optics Nature Trek 20-60x80mm Spotting Scopes
- Fully multi-coated optics produce sharp images
- Close focus see detail from 11.5ft/3.5m
- BAK-4 porro prisms for intense color and contrast
- Body rotation for viewing in virtually any position
- Stay-on lens covers for maximum lens protection
- Fold down eye cup and pull out sunshade
- Digi-scope compatible for use with your camera
- Nitrogen purged water and fog proof.
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Nature Trek 20-60x80mm Spotting Scopes
- Zoom Eyepiece
- Scope Cover
- Lens Caps