Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Hawke Sport Optics Sapphire ED 20-60x82 Spotting Scope has been discontinued by Hawke Sport Optics and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Military / Tactical Range Finders, Range finding Scopes yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Hawke Sport Optics Sapphire ED 20-60x82 Spotting Scope
When you want excellent visibility you can count on in a smaller package, reach for the Hawke Sport Optics Sapphire ED 20-60x82 WP Spotting Scope. Offering an innovative flat field view to eliminate curvature, these Range finding Scopes created by the experts at Hawke Sport Optics are fitted with high quality Extra-Low Dispersion glass and fully multi-coated optics to ensure the best view no matter where you're looking from. Made from durable magnesium alloy, your Hawke Sport Optics Sapphire ED 20-60x82 BAK-4 Spotting Scope is designed to stand up to any harsh conditions you face, maintaining its integrity with waterproof and fogproof protection. With intense color and contrast from the BAK-4 porro prism design, the Hawke Sport Optics Sapphire ED 20-60x82 Rotating Spotting Scope is the perfect choice for any serious hobbyist.
Specifications for Hawke Sport Optics Sapphire ED 20-60x85 Waterproof Spotting Scope:
| Power: | 20-60x |
| Objective Diameter: | 85mm |
| Lens Coating: | Fully Multi-Coated |
| Field of View: | 35 - 21m@1000m / 150 - 63ft@1000yds |
| Close Focus: | 5m / 16.4ft |
| Eye Relief: | 20mm / 0.8" |
| Length: | 371mm / 14.6" |
| Weight: | 1794g / 63.3oz |
| Exit Pupil: | 4 - 1mm / 0.2 - 0.1" |
| Prism Type: | BAK-4 Porro |
| Focus: | Barrel Focus Ring |
| Eye Cup: | Twist-up |
| Material: | Magnesium alloy |
Features of Hawke Sport Optics Sapphire ED 20-60x85 Adjustable Spotting Scope:
- Hawke Worldwide Warranty
- Flat field view ensures minimal field of view curvature
- Double lens element with extra-low dispersion glass
- Dielectric coatings designed to increase light reflectivity
- Fully multi-coated optics to produce sharp images
- Barrel focusing ring for quick and easy adjustments
- BAK-4 porro prisms for intense color and contrast
- Dual focus knob to achieve ultra fine focusing
- Body rotation for viewing in virtually any position
- Stay-on soft scope cover for maximum protection
- Twist-up eye cup and pull out sunshade
- Digi-scope compatible for use with your camera
- Waterproof, fogproof, and nitrogen purged
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Sapphire ED 20-60x85 Multi-Coated Spotting Scope
- 16x48x Zoom Eyepiece
- Stay-On Cover
- Lens Caps
- Lens Cloth
























































