Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Hensoldt NSV 80 Rifle Scope Night Vision Attachment by Zeiss has been discontinued by Hensoldt and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.
Product Info for Hensoldt NSV 80 Rifle Scope Night Vision Attachment by Zeiss
With the Hensoldt 330205 9904 000 NSV80 Rifle Scope NightVision Attachment, a mission cannot wait for good weather. The planned military operation starts when the order is given regardless of the weather or time of day. With Hensoldt Night Vision, quickly and precisely carrying out orders is essential to saving lives. "Clear sight" is vital, primarily for snipers as well as military special-forces and police special forces. Carl Zeiss Optronics has developed the Hensoldt NSV-80 Night Sight Attachment for missions during poor light conditions or nighttime operations. During design, Hensoldt based on the residual light amplification principle and is ideal as an attachment for almost all telescopic Rifle Scope on the market. As a result of its compact design, the NSV 80 330205-9904-000 from Hensoldt s is a lightweight, reliable instrument with high image quality for military and non-military applications. This is offered with intergrated solutions to permit the use of the NSV 80 Night Sight Attachment with the respective weapon.
Specifications for Hensoldt Rifle Scope NightVision Attachment 330205-9904-000:
| Objective lens focal length: | 124.5 mm |
| Scope Magnification: | 1x |
| Entrance pupil: | 85 mm |
| Exit pupil: | 24 mm |
| Field of view: | 140 m/1000 m |
| Angular resolution in the center: | 0.25 mrad |
| Range setting: | 20 m to infinity |
| Length/width/height each in mm: | 268/98/115 |
| Interface: | Weaver rail (MIL-STD 1913) |
| Weight: | 1270 g including batteries |
| Power supply voltage: | 2.4 to 3 V |
| Power supply (AA): | 2 x 1.5V alkaline-manganese or 2 x 1.2V NiCd batteries |
| Service life (AA): | >90 hours with alkaline-manganese batteries |
| BiV tube (design): | XX1865 |
Features of Hensoldt 3302059904000 Rifle scope Night Vision Attachment:
- The NSV 80 requires no start or warm-up period
- can also be easily and accurately operated when the user is wearing gloves
- The fast clamping device enables mounting to any Picatinny rail
Package Contents:
- Hensoldt NSV80 Rifle Scope Night Vision 330205 9904 000 Attachment