Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green
- Objective Lens Diameter:
- 100 mm
- Scope Body Type:
- Angled
- Length:
- 19.6 in
- Weight:
- 74 oz
- Condition:
- New
- Included Accessories:
- Smartphone adapter, camera adapter, carrying case
Code: KO-SS-SSZM-7127
MPN: 7127
UPC: 698156071274
Product Info for Konus Konuspot-100 20-60x100mm Spotting Scope
This Konus 20-60x100 Zoom Spotting Scope is an optical powerhouse, sporting an impressively high magnification range, a massive objective and tons of cool features that will enhance your outdoor adventures. Konus designed these Range finding Scopes with multi-coated optics for bright, vivid views throughout. Each Konus 20-60x100 Zoom High Magnification Spotting Scope includes a smartphone adapter so that you can record gorgeous views to share with your family and friends. Reveal all the fine details of nature from afar when equipped with a Konus KONUSPOT-100 20-60x100 Spotting Scope.
Specifications for Konus Konuspot-100 20-60x100mm Spotting Scope:
| Manufacturer: | Konus |
| Color: | Green |
| Magnification: | 20 - 60 x |
| Objective Lens Diameter: | 100 mm |
| Scope Body Type: | Angled |
| Length: | 19.6 in |
| Weight: | 74 oz |
| Condition: | New |
| Included Accessories: | Smartphone adapter, camera adapter, carrying case |
| Diameter: | 100 mm |
| Magnification Type: | Variable |
Features of Konus 20-60x100 Zoom Spotting Scope:
- Oversized objective lenses
- Zoom eyepieces
- Multi-coated optics
- Tripod Not Included
- Camera Adapter Included
- Smartphone Adapter Included
- Protective Professional Case
- Multi-Coated Optics
Package Contents:
- Konus 20-60x100 Zoom Spotting Scope
- Camera adapter
- Smartphone adapter
- Protective professional case