Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green
- Objective Lens Diameter:
- 80 mm
- Exit Pupil:
- 2.9 mm
- Scope Body Type:
- Angled
- Length:
- 17.6 in
- Weight:
- 49.3 oz
- Condition:
- New
- Included Accessories:
- Smartphone adapter, camera adapter, table tripod, carrying case
Code: KO-SS-ZMSS-7126
MPN: 7126
UPC: 698156071267
Product Info for Konus 20-60x80 Zoom Spotting Scope
The Konus 20-60x80 Zoom Spotting Scope offers a large magnification range to suit the size of your adventures. These Range finding Scopes developed by the experts at Konus include a smartphone adapter that lets you capture images and record videos so that you can share the gorgeous views with everyone. This Konus 20-60x80mm Zoom Prismatic Spotting Scope comes with a table tripod for hands-free viewing and comfortable glassing sessions. Spot distant targets with clarity and ease when using the Konus KONUSPOT-80 20-60x80 Zoom Spotting Scope.
Specifications for Konus 20-60x80 Zoom Spotting Scope:
| Manufacturer: | Konus |
| Color: | Green |
| Magnification: | 20 - 60 x |
| Objective Lens Diameter: | 80 mm |
| Exit Pupil: | 2.9 mm |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Scope Body Type: | Angled |
| Length: | 17.6 in |
| Weight: | 49.3 oz |
| Condition: | New |
| Included Accessories: | Smartphone adapter, camera adapter, table tripod, carrying case |
| Magnification Type: | Variable |
Features of Konus 20-60x80 Zoom Spotting Scope
- Prismatic Spotting Scope With Variable Magnification
- Ideal For Visual And Photographic Observation
- 80Mm Objective Lens
- Zoom Magnification From 20X To 60X
- Supplied With Table Tripod
- Smartphone Adapter Included
- Special Eyepiece That Can Be Connected To Any Reflex Camera
- Protective Professional Case
Package Contents:
- Konus 20-60x80 Zoom Spotting Scope
- Table tripod
- Smartphone adapter
- Protective professional case