Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black/Green
- Objective Lens Diameter:
- 82 mm
- ED Glass:
- No
- Scope Body Type:
- Angled
- Length:
- 15.1 in
- Weight:
- 52.3 oz
- Condition:
- New
Code: KW-SS-TSN-82SVA-EE
MPN: TSN-82SV
UPC: 879110008264
Product Info for Kowa 82mm Spotting Scope TSN-82SV - Body Only
Kowa 82mm Spotting Scope TSN82SV Angled Body is a dream-come-true outdoor instrument, with outstanding light gathering power and a bright field of view that will satisfy every user - target shooters, bird watchers and hunters alike. This masterpiece sets the standard for spotting scopes all over the world. The Kowa TSN-82SV 82 MM Angled Spotting Scope comes with fully multicoated lenses and is dustproof. Since this Kowa spotting scope is multicoated this ensures images are clear and sharp for an outstanding visual range. Also, the housing is waterproof to JIS (Japanese Industrial Standard) Protection Class 7 and filled with dry nitrogen gas to prevent the lens from fogging.
The Kowa 82mm Waterproof Spotting Scope TSN82SV Angled Body is sold as Body Only. Eyepieces such as Kowa 600/660 Series Eyepieces must be purchased separately.
For a full line of Kowa Spotting Scope Scopes and other products by Kowa on sale please visit Kowa page on our website. For more brand name Range finding Scopes please visit our Range finding Scopes store section.
Specifications for Kowa 82mm Spotting Scope TSN-82SV - Body Only:
| Manufacturer: | Kowa |
| Color: | Black/Green |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 82 mm |
| ED Glass: | No |
| Scope Body Type: | Angled |
| Body Only: | Yes |
| Minimum Focus Distance: | 6 m |
| Length: | 15.1 in |
| Weight: | 52.3 oz |
| Condition: | New |
| Country of Origin: | Japan |
Features of Kowa 82mm Spotting Scope TSN-82SV - Body Only
- Ultra Lightweight Body
- All lenses, prisms, and dustproof glass are fully multicoated, ensuring sharp images and a clear visual range
- Fully Multicoated Body
- Waterproof and Filled with Dry Nitrogen Gas
- The wide angle and long eye relief eyepieces are waterproof when mounted to the spotting scope.
- The magnification printed on the eyepiece is for the TSN-660/600 Series spotting scopes.
- When the eyepiece is used with the TSN-82SV, the magnification will change.
Package Contents:
- Kowa TSN-82SV 82mm Angled Spotting Scope - Body Only