Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green
- Objective Lens Diameter:
- 66 mm
- Eye Relief:
- 17 mm
- Exit Pupil:
- 2.6 - 1.1 mm
- Field of View, Linear:
- 23 - 42 m at 1000 m
- Field of View, Angle:
- 55 - 69 degrees
- ED Glass:
- No
- Scope Body Type:
- Straight
- Reticle:
- No Reticle
- Close Focus:
- 11.5 ft
- Length:
- 15 in
- Weight:
- 3.35 lb
- Finish:
- Powder Coated Magnesium
- Fabric/Material:
- Magnesium Alloy
Code: KW-SS-PROM256-TSN-66S-ZM-SET
MPN: TSN-66S ZM SET
UPC: 879110008769
Product Info for Kowa TSN-66S ZM Prominar 25-60x Spotting Scope Set
The TSN-66 PROMINAR is the newest member of Kowas PROMINAR family of spotting scopes, boasting excepti onal pure fluorite crystal optics that have earned Kowa global acclaim. The TSN-66 PROMINARs cutting-edge technology enables it to deliver exceptional optical performance, granting birdwatchers and outdoor enthusiasts access to a level of detail and clarity typically found only in larger, heavier spotting scopes. With a compact and lightweight body and 66mm objective lens, the TSN-66 PROMINAR is the ideal tool for those who want to travel light, without compromising on image quality when they arrive at their favorite location. The TSN-66 PROMINAR allows you to experience nature in perfect clarity, even in the most remote and challenging habitats. Travel further, explore deeper and experience the natural world in a way that was previously impossible with a compact spotting scope. The TSN-66S ZM SET includes the TE-11WZ II zoom eyepiece. The eyepiece is a 25-60x zoom.
Specifications for Kowa TSN-66S ZM Prominar 25-60x Spotting Scope Set:
| Manufacturer: | Kowa |
| Color: | Green |
| Magnification: | 25 - 60 x |
| Objective Lens Diameter: | 66 mm |
| Eye Relief: | 17 mm |
| Exit Pupil: | 2.6 - 1.1 mm |
| Field of View, Linear: | 23 - 42 m at 1000 m |
| Field of View, Angle: | 55 - 69 degrees |
| Optical Coating: | Yes |
| ED Glass: | No |
| Scope Body Type: | Straight |
| Body Only: | No |
| Reticle: | No Reticle |
| Minimum Focus Distance: | 11.5 ft |
| Close Focus: | 11.5 ft |
| Length: | 15 in |
| Weight: | 3.35 lb |
| Finish: | Powder Coated Magnesium |
| Fabric/Material: | Magnesium Alloy |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Variable |
Package Contents:
- Kowa TSN-66S ZM Prominar 25-60x Spotting Scope Set
- Objective Lens
- Cap Scope
- Body Cap
- Eyepiece Caps
- Decorative Bags For Eyepiece And Scope Body