Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Objective Lens Diameter:
- 65 mm
- Field of View, Angle:
- 1.5 - 2.3 degrees
- ED Glass:
- Yes
- Scope Body Type:
- Angled
- Close Focus:
- 9.5 ft
- Length:
- 11.89 in
- Weight:
- 51.82 oz
- Finish:
- Matte
- Included Accessories:
- Front and Rear Caps
Code: LE-SS-APOTelevid65-40129
MPN: 40129
UPC: 4022243401297
Product Info for Leica APO-Televid HD 65 Spotting Scopes-Body Only
The Leica APO-Televid HD 65 Spotting Scopes offer big features in a compact, light package. The new generation of Televids by Leica are aimed at those who have high demands and will the Leica APO-Televid HD will accompany you through thick and thin. This Spotting Scope by leica features a four-part fluoride lens that leaves you with the best possible color accuracy, image definition, and detail. This APO TeleVid 65 mm Spotting Scope by Leica is ideal for anyone wanting to be out and about especially during the day with excellent optics but not much equipment.In addition to the Leica APO-Televid 65 Scope, we carry a full line of Spotting Scopes as well as other product offerings from Leica. We also carry a full line Spotting Scopes Accessories.
Available models of Leica 65 televid body spotting scopes:
- 40127: Leica APO-Televid 65 Body Only - Straight
- 40129: Leica APO-Televid 65 Body Only - Angled
Specifications for Leica APO-Televid HD 65 Spotting Scopes-Body Only:
| Manufacturer: | Leica |
| Color: | Black |
| Magnification: | 25 - 50 x |
| Objective Lens Diameter: | 65 mm |
| Field of View, Angle: | 1.5 - 2.3 degrees |
| ED Glass: | Yes |
| Scope Body Type: | Angled |
| Body Only: | Yes |
| Minimum Focus Distance: | 9.5 ft |
| Close Focus: | 9.5 ft |
| Length: | 11.89 in |
| Weight: | 51.82 oz |
| Finish: | Matte |
| Included Accessories: | Front and Rear Caps |
| Magnification Type: | Variable |
| Package Type: | Box |
Package Contents:
- Leica APO-Televid HD 65 Spotting Scopes-Body Only