Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Tripod & Bipod Material:
- Aluminum
- Tripod Closed Length:
- 22.06 in
- Height Range:
- 7.09 - 66.93 in, 180 - 1700 mm
- Max Weight Capacity:
- 10 kg, 22.05 lbs
Code: 63P-TR-SGCV-LX-254CT-BV-5B
MPN: LX-254CT+BV-5B
UPC: 6940828313712
Product Info for Leofoto LX-254CT/BV-5B Reversible Travel Tripod w/ Bino Fluid Head Kit
The Leofoto LX Series tripods are built to be lightweight, compact and perfect for travel. The LX tripods feature a reversible center column, perfect for those ground level shots or use the included short center column to set the tripod low to the ground. The rubber leg wrap offers the perfect grip for the traveler that is on the go. The center column mounting stud is reversible and can swap between a 1/4'' or 3/8'' mounting stud.
Specifications for Leofoto LX-254CT/BV-5B Reversible Travel Tripod w/ Bino Fluid Head Kit:
| Manufacturer: | Leofoto |
| Color: | Black |
| Tripod & Bipod Material: | Aluminum |
| Tripod Closed Length: | 22.06 in |
| Height Range: | 180 - 1700 mm, 7.09 - 66.93 in |
| Weight: | 2.73 lb, 1.24 kg |
| Max Weight Capacity: | 22.05 lbs, 10 kg |
| Fabric/Material: | Aluminum |
Features of Leofoto LX-254CT/BV-5B Reversible Travel Tripod w/ Bino Fluid Head Kit
- x10 layer Toray carbon fiber leg tubes
- Hard anodized aluminum hardware
- Unique 3 angle stop system
- Twist leg locks
- Reversible center column
- Short center column
- Reversible 1/4'' to 3/8'' mounting stud
- Included: Leofoto tripod case
Package Contents:
- Leofoto LX-254CT/BV-5B Reversible Travel Tripod w/ Bino Fluid Head Kit