Tap Tap to Zoom
Product Info for Leupold SX-4 Pro Guide HD Gen 2 15-45x65mm Spotting Scope
Even in extreme conditions, the SX-4 Pro Guide HD Gen 2 is an asset worth your trust.
At its core is the Elite Optical System, equipped with enhanced lens coatings that significantly reduce glare, making it ideal for the bright light of early mornings. It also features an incredibly rugged magnesium body that is both waterproof and fog-proof, an oversized eyepiece for all-day comfort, and an Interchangeable Form-Fit eyecup for a personalized viewing experience. But to get the most out of it, youll need a tripod; securely mount this optic using its built-in threads or integrated Arca-Swiss adapter.
Specifications for Leupold SX-4 Pro Guide HD Gen 2 15-45x65mm Spotting Scope:
| Manufacturer: | Leupold |
| Color: | Grey/Black |
| Magnification: | 15 - 45 x |
| Objective Lens Diameter: | 65 mm |
| Eye Relief: | 17.6 - 20 mm |
| Field of View, Linear: | 68.1 - 131 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 1.3 - 2.5 degrees |
| Length: | 14.7 in |
| Weight: | 62 oz |
Features of Leupold SX-4 Pro Guide HD Gen 2 15-45x65mm Spotting Scope
- Leupolds Elite Optical System delivers the light transmission, glare reduction, and resolution diehard hunters and shooters demand
- Delivers more comfortable viewing with an oversized eyepiece
- Eliminates eye-strain and fatigue with generous eyebox
- Provides incredibly sharp images with ultra-smooth focus
- Increases comfort with an Interchangeable Form-Fit eyecup
- Stands up to the roughest conditions with scratch-resistant lenses
- Controls glare with integrated sun shade
- Allows for quick and secure mounting to any Arca-Swiss compatible head with integrated Arca-Swiss tripod adapter
- Sheds dirt and water for clear, crisp images with Guard-ion lens coating
- Superior ruggedness is tested for extreme climates
- Angled and straight eyepiece models available for different viewing preferences
- Waterproof, fogproof, and guaranteed to perform for life
Package Contents:
- Leupold SX-4 Pro Guide HD Gen 2 15-45x65mm Spotting Scope