Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Fabric/Material:
- 6061 Aircraft Grade Aluminum
- Quantity:
- 1
- Hand:
- Ambidextrous
- Gun Model:
- Savage Axis, Savage Edge
- Length:
- 7 in
- Width:
- 20 mm
- Weight:
- 1.1 oz
Code: MON-MT-PSWA7-SAV-02
MPN: SAV-02
UPC: 850004377529
Product Info for Monstrum Picatinny Rail Mount for Savage Arms Axis/Edge Rifles
The Savage Arms Axis Picatinny Rail Mount is a dedicated optic mounting platform built specifically for the Savage Axis/Axis II/ Edge rifles, allowing for precision mounting of your preferred optic. The Picatinny rail section installs directly to the factory mounting holes in the Savage Axis via the included set screws. The rail sections are compatible with both Picatinny and Weaver based rings and optics. 7 inches or 16 rail slots in length, the rail allows for flexible placement of your optic for optimum eye relief and cheek weld. All Monstrum optics mounting products come with a lifetime guarantee.
Available in two styles - a 0 MOA mount for zeroing your scope at short to mid range distances and a 20 MOA mount for zeroing your scope at long distances.
Specifications for Monstrum Picatinny Rail Mount for Savage Arms Axis/Edge Rifles:
| Manufacturer: | Monstrum |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | 6061 Aircraft Grade Aluminum |
| Quantity: | 1 |
| Hand: | Ambidextrous |
| Gun Model: | Savage Edge, Savage Axis |
| Gun Type: | Rifle |
| Length: | 7 in |
| Width: | 20 mm |
| Height: | 0.28 in |
| Weight: | 1.1 oz |
Features of Monstrum Picatinny Rail Mount for Savage Arms Axis/Edge Rifles
- Compatibility: Savage Arms Axis/Axis II/Edge rifle platforms
Package Contents:
- Monstrum Picatinny Rail Mount for Savage Arms Axis/Edge Rifles
- Picatinny Rail Mount
- Screws