1 of 1 images
NcSTAR Low Profile KeyMod 30mm Rifle Scope Mount,Black VMLPKMS
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Base/Mount Type:
- Riflescope Ring
- Ring Height:
- 1 in
- Additional Features:
- Light Weight, Low Profile
- Condition:
- New
Code: NC-SCM-LPKM-VMLPKMS
MPN: VMLPKMS
UPC: 848754005052
List: $25.99Save 10%
$23.49
Product Info for NcSTAR Low Profile KeyMod 30mm Rifle Scope Mount
Light Weight and Low Profile KeyMod dual ring 30mm scope mount with 1" inserts.
Specifications for NcSTAR Low Profile KeyMod 30mm Rifle Scope Mount:
| Manufacturer: | NcSTAR |
| Color: | Black |
| Base/Mount Type: | Riflescope Ring |
| Ring Height: | 1 in |
| Length: | 3.8 in |
| Weight: | 4.1 oz |
| Additional Features: | Low Profile, Light Weight |
| Condition: | New |
| Finish: | Black Anodized |
Features of NcSTAR Low Profile KeyMod 30mm Rifle Scope Mount:
- Works great for mounting a 30mm or 1" scope onto any KeyMod mount
- Perfect for mounting onto the VISM AK KeyMod Mount Receiver Cover (VMTAKKM).
- You can mount a 30mm/ 1" Scope directly to your KeyMod mount platform
- 1.8" center ring gap between the two rings
- Ring Centerline Height is 1.0" above KeyMod mounting surface
- Six bolt pattern ring mount
- for a secure scope mount
- Black anodized aluminum construction.
Package Contents:
- NcSTAR Low Profile KeyMod 30mm Scope Mount