Tap Tap to Zoom
Product Info for NightForce 1.5 in XTRM Unimount
The Nightforce Unimount is designed to remain on the scope at all times, allowing quick removal of the scope or interfacing with different firearms. It is the most accurate Mil. Std. 1913 mount available, incorporating a built-in 20 MOA taper to maximize long-range capability. The Unimount is the ultimate mount for attaching to weapons with an integral Mil. Std. 1913 flat top-type receiver. Precise tolerances ensure that the Rifle Scope is not subjected to stress, strain or bending as the ring screws are tightened. CNC machined from 7075-T6, the Unimount is finished with a matte black coating.
Specifications for NightForce 1.5 in XTRM Unimount:
| Manufacturer: | NightForce |
| Fabric/Material: | Titanium/Alloy |
| Color: | Black |
| Cant: | 0 MOA |
| Ring Height: | 1.5 in |
| Length: | 1.5 in |
| Weight: | 5.4 oz |
| Condition: | New |
| Quantity: | 1 Piece |
| Hand: | Ambidextrous |
| Gun Type: | Rifle |
| Diameter: | 30 mm |
| Finish: | Matte |
Package Contents:
- NightForce 1.5 in XTRM Unimount