Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Condition:
- New
Code: NI-RFB-16212
MPN: 16212
UPC: 018208162123
Product Info for Nikon LaserForce 10x42mm Rangefinding Binoculars
Combine Nikon binocular performance with the extreme speed and ranging technology of a laser rangefinder and you have LaserForce, Nikon's new 10x42 Rangefinder Binocular. Quite simply the single optic solution for serious hunters who depend on both their binocular for picking out distant animals and their rangefinder for getting the exact distance before taking the shot. Featuring ED (Extra-low Dispersion) glass and Nikon ID Technology to compensate for incline or decline angles, LaserForce puts ranging precision, optical performance and rugged performance within your reach.
Specifications for Nikon LaserForce 10x42mm Rangefinding Binoculars:
| Manufacturer: | Nikon |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Color: | Black |
| Maximum Range: | 1100 - 1900 yds |
| Rangefinder Application: | Hunting |
| Battery Type: | CR2 Lithium |
| Length: | 4.41 in |
| Minimum Focus Distance: | 23 ft |
| Diopter Adjustment Range: | -4 - 4 dpt |
| Optical Coating: | Multi-Layer Coated |
| Eye Relief: | 15.5 mm |
| Exit Pupil: | 4.2 mm |
| Interpupillary Distance: | 58 - 72 mm |
| Operating Temperature: | 14 - 122 Fahrenheit |
| Wavelength: | 905 nm |
| Condition: | New |
| Condition Quality: | Excellent |
| Condition Details: | Other |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Magnification Type: | Fixed |
| Battery Quantity: | 1 |
| Field of View, Angle: | 6.1 - 320 degrees |
| Minimum Range: | 10 yds |
Features of Nikon LaserForce 10x42mm Rangefinding Binoculars:
- Rangefinding range from 10 to 1900 yards
- ID (Incline/Decline) rangefinding technology
- Range displays in .1-yard increments to 100 yards, 1-yard increments over 100 yards
- Single or continuous rangefinding measurement (up to 8 seconds)
- Bright and clear red OLED range display with 4-step intensity adjustment
- Auto Power Shut-Off function saves battery life, shuts down after 8 seconds of non-use.
- ED (Extra-low dispersion) Glass
- Full multilayer-coated lenses and prisms
- Lead-and-arsenic-free glass
- Long eye relief design
- Turn-and-slide multi-click rubber eyecups
- Flip-down objective lens caps
- Rubber Armoring over rugged metal die-cast body
- Waterproof/Fogproof
- Tripod Adaptable
Package Contents:
- Nikon LaserForce 10x42mm Rangefinding Binoculars