Tap Tap to Zoom
- Color:
- Yellow
- Battery Quantity:
- 1
- Battery Capacity:
- 3100 mAh
- Power:
- 3.7 volts
- Length:
- 2.72 in
- Package Type:
- Box
- Battery Type:
- 18650, Lithium Ion
Code: 3N-BT-NTC30-6952506492220
MPN: 6952506492220
UPC: 6952506492220
Product Info for Nitecore IMR18650
The NITECORE IMR3100 is a high-performance battery designed to power 18650 compatible high drain devices like your favorite flashlights, lanterns, headlamps, and more. We love to pair it with the NITECORE TM28, EC23 and Concept 1 flashlights.
Simply charge the IMR3100 batteries using the built-in charging capability in the TM28 or in a NITECORE i2, D4, SC2 or other compatible battery charger. With built-in overcharging and over discharge protection, the IMR3100 is designed to last over 500 charge cycles. A 12 month free warranty period means you will never have to worry about this battery leaving you in the dark.
Specifications for Nitecore IMR18650:
| Manufacturer: | Nitecore |
| Color: | Yellow |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Capacity: | 3100 mAh |
| Power: | 3.7 volts |
| Length: | 2.72 in |
| Weight: | 1.6 oz |
| Package Type: | Box |
| Battery Type: | 18650, Lithium Ion |
| Battery Chemistry: | Lithium-Ion |
Features of Nitecore IMR18650
- NITECORE IMR3100 18650 3100mAh high capacity battery with outstanding performance
- Suitable for high-intensity LED flashlights like the NITECORE TM28, NITECORE Concept 1 and more
- Multiple protections with internal and external safety features
- Built in overcharge and over discharge protection to increase battery lifespan
- Designed to last over 500 charge cycles
Package Contents:
- Nitecore IMR18650
- NITECORE IMR3100 18650 rechargeable Li-ion battery