Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black/Yellow
- Battery Quantity:
- 1
- Battery Capacity:
- 5000 mAh
- Length:
- 3.10 in
- Battery Type:
- 21700, Lithium Ion, Rechargeable, Rechargeable Lithium-Ion Battery
Code: 3N-BT-NL2150-6952506495535
MPN: 6952506495535
UPC: 6952506495535
Product Info for Nitecore NL2150RX 5000mAh USB-C Rechargeable 21700 Battery
The Nitecore NL2150RX is a cutting-edge rechargeable battery with an impressive 5000mAh capacity and a built-in USB-C port. This powerful battery offers high capacity and superior energy density compared to previous similar batteries. You have two options for charging the NL2150RX: You can either use its built-in USB-C port or use a Nitecore charger such as UMS4, UMS2, Ci4, or Ci2 etc. Moreover, the NL2150RX can also double as an emergency power bank, allowing you to charge other devices such as smartphones, smart watches, etc. through its two-way USB-C Port.The Nitecore NL2150RX comes with all of the safety features, quality engineering, and more, that has made Nitecore a trusted brand for rechargeable Li-ion batteries. The NL2150RX features a built-in pressure relief valve, high temperature resistant design, and built-in safeguards to prevent surges. This protects devices from overcharging, over-discharging, as well as short-circuits. The NL2150RX is built with premium materials, such as nickel-plated stainless steel connectors for impact resistance, good conductivity, and resistance against oxidation.
Specifications for Nitecore NL2150RX 5000mAh USB-C Rechargeable 21700 Battery:
| Manufacturer: | Nitecore |
| Color: | Black/Yellow |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Capacity: | 5000 mAh |
| Length: | 3.10 in |
| Weight: | 2.63 oz, 0.16 lb |
| Battery Type: | 21700, Rechargeable Lithium-Ion Battery, Lithium Ion, Rechargeable |
| Battery Chemistry: | Lithium Ion |
Features of Nitecore NL2150RX 5000mAh USB-C Rechargeable 21700 Battery
- Built-in USB-C charging port
- Can be used as an emergency power bank
- Built-in pressure relief valve
- Microporous barrier for heat dissipation
- Built-in PTC for surge protection
- Nickel-plated stainless steel cathode and anode
Package Contents:
- Nitecore NL2150RX 5000mAh USB-C Rechargeable 21700 Battery