Tap Tap to Zoom
- Color:
- Yellow
- Battery Quantity:
- 1
- Battery Capacity:
- 650 mAh
- Power:
- 3.7 volts
- Diameter:
- 0.65 in
- Length:
- 1.37 in
- Package Type:
- Box
- Battery Type:
- 16340, Lithium Ion, RCR123A
Code: 3N-BT-NCNL166-6952506490318
MPN: BAT-16340-NITE-NL166
UPC: 6952506490318
Product Info for Nitecore NL166 650mAh Rechargeable Li-ion RCR123A 16340 Battery
The Nitecore 14500 Battery gives you reliable, long-lasting power to charge your high-performance equipment. These batteries by Nitecore are made of lithium ion and useful for powering up your various Nitecore gear.
Specifications for Nitecore NL166 650mAh Rechargeable Li-ion RCR123A 16340 Battery:
| Manufacturer: | Nitecore |
| Color: | Yellow |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Capacity: | 650 mAh |
| Power: | 3.7 volts |
| Diameter: | 0.65 in |
| Length: | 1.37 in |
| Weight: | 0.74 oz |
| Package Type: | Box |
| Battery Type: | 16340, Lithium Ion, RCR123A |
Features of Nitecore NL166 650mAh Rechargeable Li-ion RCR123A 16340 Battery
- Integrated battery overcharge / discharge protection circuits
- High discharge performance Li-ion Rechargeable Battery
- More than 500 charge-discharge cycles
Package Contents:
- Nitecore NL166 650mAh Rechargeable Li-ion RCR123A 16340 Battery
- Includes 1x NITECORE NL166 16340/RCR123A battery