Tap Tap to Zoom
Product Info for Olight Customized 3500mAh 18650 - High Capacity Protected Rechargeable Battery
The Olight customized ORB-186C35 is a high-performance 18650 battery designed to power your Olight S30R Baton II, S30R Baton III, S2R, S2R II and R20 flashlights. Simply charge the Olight 18650 3000mA using the magnetic charging cable (MCC) included with your flashlight. This customized 18650 is designed to last up to 500 charge cycles and with built-in overcharging and over discharge protection, you will never have to worry about this battery leaving you in the dark.
Specifications for Olight Customized 3500mAh 18650 - High Capacity Protected Rechargeable Battery:
| Manufacturer: | Olight |
| Color: | Teal |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Capacity: | 3500 mAh |
| Power: | 3.6 volts |
| Capacity: | 3500 mAh |
| Flashlight Model: | 18650 |
| Diameter: | 18 mm |
| Length: | 2.73 in |
| Weight: | 1.66 oz |
| Package Type: | Clam Pack/ Plastic |
| Battery Type: | 18650 |
| Condition Quality: | Excellent |
Features of Olight Customized 3500mAh 18650 - High Capacity Protected Rechargeable Battery
- Olight custom 18650 3500mAh high capacity battery
- Designed specifically for the Olight S30R II, S30R III, S2R, S2R II and R20
- Built in overcharge and over discharge protection
- Designed to last up to 500 charge cycles
Package Contents:
- Olight Customized 3500mAh 18650 - High Capacity Protected Rechargeable Battery
- Olight Custom 18650 3500Mah Li-Ion Rechargeable Battery Orb-186C35