Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Finish:
- Matte
- Fabric/Material:
- Aluminum
- Gun Make:
- AR Platform
- Length:
- 5.36 in
- Width:
- 2 in
- Weight:
- 0.33 lb
Code: OS-MT-OGRM-MT-1010-AR-RISER
MPN: MT- 1010 (ar riser)
UPC: 40232525841
Product Info for Osprey Global 1010-AR Riser Mount
This Mount 1010-AR Riser allows the AR owner to have extra clearance when mounting an optic with a large objective lens. It solidly mounts onto your flat top receiver and allows you to mount your scope on top, via the US Forces 1913 picatinny rail using stanag rings. It has an opening underneath to allow the user to utilize their iron sights if need be. The mount 1010 AR Riser is backed by Ospreys lifetime warranty.
Specifications for Osprey Global 1010-AR Riser Mount:
| Manufacturer: | Osprey Global |
| Color: | Black |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Gun Make: | AR Platform |
| Length: | 5.36 in |
| Width: | 2 in |
| Height: | 1.5 in |
| Weight: | 0.33 lb |
| Gun Rail: | Picatinny |
Features of Osprey Global 1010-AR Riser Mount
- Extra clearance for large optics
- Fits 1913 Picatinny rails
- STANAG ring compatible
- Iron sight channel
- Easy install
- Lifetime warranty
Package Contents:
- Osprey Global 1010-AR Riser Mount
