Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Beam Color:
- UV
- Bulb Type:
- LED
- Quantity:
- 1
- Battery Type:
- AAA
- Package Type:
- Box
Code: 61V-FL-98343-98343
MPN: 98343
UPC: 704673983430
Product Info for Police Security Flashlights UV 395nm Flashlight
Detect and inspect. See what needs to be seen. Their ultra-slim 395nm UV Flashlight can reveal undetectable materials not seen through normal lighting. Automotive leaks, machinery fluids, pet urine, blood - this handy penlight lets you see it all. Its constructed of lightweight aluminum and powered by 2 Police Security AAA batteries (included).
Specifications for Police Security Flashlights UV 395nm Flashlight:
| Manufacturer: | Police Security Flashlights |
| Flashlight Application: | Outdoor |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Aircraft Grade Aluminum |
| Beam Color: | UV |
| Battery Quantity: | 2 |
| Bulb Type: | LED |
| Length: | 8.46 in |
| Weight: | 0.14 lb |
| Water Resistance Level: | Water Resistant |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | AAA |
| Package Type: | Box |
| Dimensions: | 0.90 X 2.60 X 8.50 in |
Package Contents:
- Police Security Flashlights UV 395nm Flashlight
- 2 Police Security AAA batteries