Tap Tap to Zoom
- Finish:
- Hard Coat Anodized
- Ring Height:
- 1.4 in
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Ring Quantity:
- Pair
- Fabric/Material:
- T6 6061 Aluminum
- Weight:
- 5 oz
- Color:
- Black
- Mount Type:
- Rail
Code: 3AK-RR-30CSCR-01-0032
MPN: 01-0032
UPC: 90222548695
Product Info for Precision Reflex 30mm Cantilever Scope Rings
This 30mm Cantilever Ring is ideal for a red dot scope that can be extended out 2in from the receiver. Mount is Constructed of T6 6061 hard coat black anodized aluminum with a steel top for maximum holding strength that is held in place with (4) #6-32 torx head screws. The mount is held into place by a single thumb screw for quick on and off. From the base to the center of the ring is 1.4in which allows for co-witness with standard iron sights.
Specifications for Precision Reflex 30mm Cantilever Scope Rings:
| Manufacturer: | Precision Reflex |
| Finish: | Hard Coat Anodized |
| Ring Height: | 1.4 in |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Ring Quantity: | Pair |
| Fabric/Material: | T6 6061 Aluminum |
| Weight: | 5 oz |
| Color: | Black |
| Mount Type: | Rail |
Features of Precision Reflex 30mm Cantilever Scope Ring:
- This 30mm Cantilever Ring is ideal for a red dot scope that can be extended out 2" from the receiver
- Mount is Constructed of T6 6061 hard coat black anodized aluminum with a steel top for maximum holding strength that is held in place with (4) #6-32 torx head screws
- The mount is held into place by a single thumb screw for quick on and off
- From the base to the center of the ring is 1.4" which allows for co-witness with standard iron sights
- Mount weights 5.04 ounces.
Package Contents:
- Precision Reflex 30mm Cantilever Scope Rings