Tap Tap to Zoom
- Finish:
- Hard Coat Anodized
- Ring Height:
- 1.26 in
- Tube Diameter:
- 34 mm
- Ring Quantity:
- Pair
- Fabric/Material:
- T6 6061 Aluminum
- Condition:
- New
- Weight:
- 4.8 oz
- Color:
- Black
- Mount Type:
- Rail
Code: 3AK-RR-34LRI-01-034-02
MPN: 01-034-02
UPC: 90222548800
Product Info for Precision Reflex 34mm Aluminum Rings
PRi tactical 34mm rings with T6 6061 hard coated anodized aluminum. Ring caps are held into place with (4) #8-32 torx screws. Designed to withstand heavy recoil and extreme service. The ring measurement from the bottom of the scope to the top of the base is .590 and from center line of the rings to the base is 1.260in and weighs 4.8oz. Rings are secured to base with a 1/2in nut and clamp bar.
Specifications for Precision Reflex 34mm Aluminum Rings:
| Manufacturer: | Precision Reflex |
| Finish: | Hard Coat Anodized |
| Ring Height: | 1.26 in |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Ring Quantity: | Pair |
| Fabric/Material: | T6 6061 Aluminum |
| Condition: | New |
| Weight: | 4.8 oz |
| Color: | Black |
| Mount Type: | Rail |
Features of Precision Reflex 34mm Aluminum Rings:
- PRi tactical 34mm rings with T6 6061 hard coated anodized aluminum
- Ring caps are held into place with (4) #8-32 torx screws
- Designed to withstand heavy recoil and extreme service
- The ring measurement from the bottom of the scope to the top of the base is .590 and from center line of the rings to the base is 1.260" and weighs 4.8oz
- Rings are secured to base with a1/2" nut and clamp bar.
Package Contents:
- Precision Reflex 34mm Aluminum Rings