1 of 9 images
Precision Reflex Remington 700 2-Piece Tactical Base, Standard, Black, 02-216-02
2 of 9 images
Precision Reflex Remington 700 2-Piece Tactical Base, Extra High, Black, 02-216-03
3 of 9 images
Precision Reflex Remington 700 2-Piece Tactical Base, Standard, Black, 02-216-02
4 of 9 images
Precision Reflex Remington 700 2-Piece Tactical Base, Extra High, Black, 02-216-03
5 of 9 images
Precision Reflex Remington 700 2-Piece Tactical Base, Standard, Black, 02-216-02
6 of 9 images
Precision Reflex Remington 700 2-Piece Tactical Base, Extra High, Black, 02-216-03
7 of 9 images
Precision Reflex Remington 700 2-Piece Tactical Base, Standard, Black, 02-216-02
8 of 9 images
Precision Reflex Remington 700 2-Piece Tactical Base, Extra High, Black, 02-216-03
9 of 9 images
Precision Reflex Remington 700 2-Piece Tactical Base, Extra High, Black, 02-216-03
Tap Tap to Zoom
2 Models Available
Search
List: $93.99Save $4.00
$89.99
List: $93.99Save $4.00
$89.99
Product Info for Precision Reflex Remington 700 2-Piece Tactical Base
Remington 700 Extra High 2 Piece Tactical Base is constructed of 1141 steel and has a parkerized finish. Base comes with (4) torx head mounting screws weighs 2.4 ounces. Elevation of rear is .440in and can used on short or long actions
Specifications for Precision Reflex Remington 700 2-Piece Tactical Base:
| Manufacturer: | Precision Reflex |
| Color: | Black |
| Finish: | Phosphate |
| Fabric/Material: | 1141 Steel |
| Cant: | 0 MOA |
| Gun Make: | Remington |
| Gun Model: | Remington Model 700 |
| Action Length: | Long Action, Short Action |
| Length: | 3.325 in |
| Width: | 0.835 in |
| Weight: | 2.4 oz |
Package Contents:
- Precision Reflex Remington 700 2-Piece Tactical Base