Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Finish:
- Hard Coat Anodized
- Fabric/Material:
- T6 6061 Aluminum
- Cant:
- 0 MOA
- Gun Make:
- Remington
- Gun Model:
- Remington Model 700
- Action Length:
- Long Action
- Length:
- 16 in
- Width:
- 0.835 in
- Weight:
- 10.4 oz
Code: 3AK-MT-RE70L16-02-217-11
MPN: 02-217-11
UPC: 90222549418
Product Info for Precision Reflex Remington 700 L.A. 16in BAR Straight Railed Mount
Rem 700 Long Action BAR Straight Railed night vision mount is constructed of T6 7075 hard coated black anodized aluminum with a full 1913 rail. Base is 16in long and comes with #8-40 torx head screws for mounting base (these screws will require most receivers to be drilled out from a #6 screw.) Rail has side mounting holes on for adding rails to the side in the future (not included). Weighs 10.4 ounces.
Specifications for Precision Reflex Remington 700 L.A. 16in BAR Straight Railed Mount:
| Manufacturer: | Precision Reflex |
| Color: | Black |
| Finish: | Hard Coat Anodized |
| Fabric/Material: | T6 6061 Aluminum |
| Cant: | 0 MOA |
| Gun Make: | Remington |
| Gun Model: | Remington Model 700 |
| Action Length: | Long Action |
| Length: | 16 in |
| Width: | 0.835 in |
| Height: | 0.75 in |
| Weight: | 10.4 oz |
| Gun Rail: | Picatinny |
Features of Precision Reflex Remington 700 L.A. 16in BAR Straight Railed Night Vision Mount:
- Rem 700 Long Action BAR Straight Railed night vision mountis constructed of T6 7075 hard coated black anodized aluminum with a full 1913 rail
- Base is 16" long and comes with #8-40 torx head screws for mounting base (these screws will require most receivers to be drilled out from a #6 screw.) Rail has side mounting holes on for adding rails to the side in the future (not included)
- Weighs 10.4 ounces.
Package Contents:
- Precision Reflex Remington 700 L.A. 16in BAR Straight Railed Mount