Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Finish:
- Hard Coat Anodized
- Fabric/Material:
- T6 6061 Aluminum
- Cant:
- 0 MOA
- Gun Make:
- Remington
- Gun Model:
- Remington Model 700
- Action Length:
- Long Action
- Length:
- 7 in
- Width:
- 0.835 in
- Weight:
- 2.6 oz
Code: 3AK-MT-RE70LB-02-217-07
MPN: 02-217-07
UPC: 90222549340
Product Info for Precision Reflex Remington 700 L.A. 7in Aluminum Base Long Distance
Remington 700 Long Action Full 1913 Aluminum Railed Base. The base is constructed of T6 6061 Hard coated black anodized aluminum and compatible with all Mil Spec products. The base comes with (4) #6-48 Torx head mounting screws, Base is 7in in length and is ambidextrous.
Specifications for Precision Reflex Remington 700 L.A. 7in Aluminum Base Long Distance:
| Manufacturer: | Precision Reflex |
| Color: | Black |
| Finish: | Hard Coat Anodized |
| Fabric/Material: | T6 6061 Aluminum |
| Cant: | 0 MOA |
| Gun Make: | Remington |
| Gun Model: | Remington Model 700 |
| Action Length: | Long Action |
| Length: | 7 in |
| Width: | 0.835 in |
| Height: | 0.56 in |
| Weight: | 2.6 oz |
| Gun Rail: | Picatinny |
Package Contents:
- Precision Reflex Remington 700 L.A. 7in Aluminum Base Long Distance