Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Finish:
- Nitrite
- Fabric/Material:
- 1141 Steel
- Cant:
- 0 MOA
- Gun Make:
- Remington
- Gun Model:
- Remington Model 700
- Action Length:
- Short Action
- Length:
- 5.5 in
- Width:
- 0.835 in
- Weight:
- 2 oz
- Condition:
- New
Code: 3AK-MT-RE70SATB-02-216-01
MPN: 02-216-01
UPC: 090222549067
Product Info for Precision Reflex Remington 700 S.A. 5.5in Steel Base
Remington 700 Short Action Base with cut out over action. Base is constructed of 1141 steel with a Nitrite finish and compatible with all Mil Spec products. Comes with (4) #6-48 Torx Head mounting screws, Base is 5.5in in length.
Specifications for Precision Reflex Remington 700 S.A. 5.5in Steel Base:
| Manufacturer: | Precision Reflex |
| Color: | Black |
| Finish: | Nitrite |
| Fabric/Material: | 1141 Steel |
| Cant: | 0 MOA |
| Gun Make: | Remington |
| Gun Model: | Remington Model 700 |
| Action Length: | Short Action |
| Length: | 5.5 in |
| Width: | 0.835 in |
| Height: | 0.4 in |
| Weight: | 2 oz |
| Condition: | New |
Features of Precision Reflex Remington 700 S.A. 5.5in Steel Base:
- Remington 700 Short Action Base with cut out over action.Base is constructed of 1141 steel with a Nitrite finish and compatible with all Mil Spec products
- Comes with (4) #6-48 Torx Head mounting screws
- Base is 5.5" in length Weighs 2.0 ounces.
Package Contents:
- Precision Reflex Remington 700 S.A. 5.5in Steel Base