Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Finish:
- Nitrite
- Fabric/Material:
- 1141 Steel
- Cant:
- 0 MOA
- Gun Make:
- Remington
- Gun Model:
- Remington Model 700
- Action Length:
- Short Action
- Length:
- 7 in
- Width:
- 0.835 in
- Weight:
- 5 oz
Code: 3AK-MT-RE70SHAC-02-216-04
MPN: 02-216-04
UPC: 90222549098
Product Info for Precision Reflex Remington 700 S.A. Steel Base, Cut Out Over The Action
Remington 700 Short Action 7in with cut out over the action. Base is constructed of 1141 steel with a parkerized finish and compatible with all Mil Spec products. The base comes with (4) #6-48 torx head mounting screws, The base is 7in in length and is ambidextrous with a rear elevation of .400in.
Specifications for Precision Reflex Remington 700 S.A. Steel Base, Cut Out Over The Action:
| Manufacturer: | Precision Reflex |
| Color: | Black |
| Finish: | Nitrite |
| Fabric/Material: | 1141 Steel |
| Cant: | 0 MOA |
| Gun Make: | Remington |
| Gun Model: | Remington Model 700 |
| Action Length: | Short Action |
| Length: | 7 in |
| Width: | 0.835 in |
| Height: | 0.41 in |
| Weight: | 5 oz |
Features of Precision Reflex Remington 700 S.A. 7In Steel Base, Cut Out Over The Action:
- Remington 700 Short Action 7" with cut out over the action.Base is constructed of 1141 steel with a parkerized finish and compatible with all Mil Spec products
- The base comes with (4) #6-48 torx head mounting screws
- The base is 7" in length and is ambidextrous with a rear elevation of .400"
- Weighs 4.7 ounces.
Package Contents:
- Precision Reflex Remington 700 S.A. Steel Base, Cut Out Over The Action