Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Finish:
- Phosphate
- Fabric/Material:
- 1141 Steel
- Cant:
- 0 MOA
- Hand:
- Left
- Gun Make:
- Remington
- Gun Model:
- Remington Model 700
- Action Length:
- Short Action
- Length:
- 7 in
- Width:
- 0.835 in
- Weight:
- 4.8 oz
Code: 3AK-MT-RE70SA7I-02-216-09
MPN: 02-216-09
UPC: 90222549210
Product Info for Precision Reflex Remington 700 S.A. 7in Steel Base
Rem 700 Short Action Left Hand Base is constructed of 1141 steel with a parkerized finish and compatible with all Mil Spec products. Base comes with (4) #6-48 Torx head mounting screws, Base is 7in in length with cut out over the action.
Specifications for Precision Reflex Remington 700 S.A. 7in Steel Base:
| Manufacturer: | Precision Reflex |
| Color: | Black |
| Finish: | Phosphate |
| Fabric/Material: | 1141 Steel |
| Cant: | 0 MOA |
| Hand: | Left |
| Gun Make: | Remington |
| Gun Model: | Remington Model 700 |
| Action Length: | Short Action |
| Length: | 7 in |
| Width: | 0.835 in |
| Height: | 0.4 in |
| Weight: | 4.8 oz |
| Gun Rail: | Picatinny |
Features of Precision Reflex Remington 700 S.A. 7in Steel Base, Left Hand:
- Rem 700 Short Action Left Hand Baseis constructed of 1141 steel with a parkerized finish and compatible with all Mil Spec products
- Base comes with (4) #6-48 Torx head mounting screws
- Base is 7" in length with cut out over the action
- Weighs 4.8 ounces.
Package Contents:
- Precision Reflex Remington 700 S.A. 7in Steel Base