Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Finish:
- Phosphate
- Fabric/Material:
- 1141 Steel
- Cant:
- 0 MOA
- Gun Make:
- Savage
- Action Length:
- Long Action, Short Action
- Length:
- 3.325 in
- Width:
- 0.835 in
- Weight:
- 2.4 oz
Code: 3AK-MT-S2PLRSTB-02-176-02
MPN: 02-176-02
UPC: 90222548923
Product Info for Precision Reflex Savage 2-Piece L.A./S.A. Tactical Bases
The Savage 2 piece base is constructed of 1141 steel and has a parkerized black finish. Base comes with (4) #6-48 mounting screws weighs 2.4 ounces. The rear base is .355 and the front elevation is .230in Base can be used on a short or long action receiver.
Specifications for Precision Reflex Savage 2-Piece L.A./S.A. Tactical Bases:
| Manufacturer: | Precision Reflex |
| Color: | Black |
| Finish: | Phosphate |
| Fabric/Material: | 1141 Steel |
| Cant: | 0 MOA |
| Gun Make: | Savage |
| Action Length: | Long Action, Short Action |
| Length: | 3.325 in |
| Width: | 0.835 in |
| Height: | 0.35 in |
| Weight: | 2.4 oz |
Features of Precision Reflex Savage 2-Piece L.A. or S.A. Tactical Base:
- The Savage 2 piece base is constructed of 1141 steel and has a parkerized black finish
- Base comes with (4) #6-48 mounting screws weighs 2.4 ounces
- The rear base is .355 and the front elevation is .230" Base can be used on a short or long action receiver.
Package Contents:
- Precision Reflex Savage 2-Piece L.A./S.A. Tactical Bases