Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Finish:
- Nitrite
- Fabric/Material:
- 1141 Steel
- Cant:
- 0 MOA
- Gun Make:
- Savage
- Length:
- 3 in
- Width:
- 0.835 in
- Weight:
- 2.4 oz
Code: 3AK-MT-SCRS2PB-02-176-06
MPN: 02-176-06
UPC: 90222548985
Product Info for Precision Reflex Savage Accu Trigger 2-Piece Bases
Savage Accu Trigger Two Piece Base is constructed of 1141 steel and has a parkerized finish. Base comes with (4) #6-48 torx drive mounting screws weighs 2.4 ounces. On the Savage Accu trigger base the front and rear mount has a radius. Elevation .283in
Specifications for Precision Reflex Savage Accu Trigger 2-Piece Bases:
| Manufacturer: | Precision Reflex |
| Color: | Black |
| Finish: | Nitrite |
| Fabric/Material: | 1141 Steel |
| Cant: | 0 MOA |
| Gun Make: | Savage |
| Length: | 3 in |
| Width: | 0.835 in |
| Height: | 0.35 in |
| Weight: | 2.4 oz |
Features of Precision Reflex Savage Accu Trigger 2-Piece Base:
- Savage Accu Trigger Two Piece Baseis constructed of 1141 steel and has a parkerized finish
- Base comes with (4) #6-48 torx drive mounting screws weighs 2.4 ounces
- On the Savage Accu trigger base the front and rear mount has a radius
- Elevation .283"
Package Contents:
- Precision Reflex Savage Accu Trigger 2-Piece Bases