Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Finish:
- Phosphate
- Fabric/Material:
- 1141 Steel
- Cant:
- 0 MOA
- Gun Make:
- Savage
- Action Length:
- Short Action
- Length:
- 7 in
- Width:
- 0.835 in
- Weight:
- 5 oz
Code: 3AK-MT-SCRS7BA-02-176-04
MPN: 02-176-04
UPC: 90222548954
Product Info for Precision Reflex Savage Accu Trigger S.A. 7in
Savage Accu Trigger Short Action base is constructed of 1141 steel and has a parkerized finish. Base comes with (4) #6-48 torx mounting screws. Base is 7in long with cut out over the action and weighs 5 ounces. On the Savage Accutrigger base the front and the rear mount has a radius. The Rear elevation is .355in and front is the same .355in
Specifications for Precision Reflex Savage Accu Trigger S.A. 7in:
| Manufacturer: | Precision Reflex |
| Color: | Black |
| Finish: | Phosphate |
| Fabric/Material: | 1141 Steel |
| Cant: | 0 MOA |
| Gun Make: | Savage |
| Action Length: | Short Action |
| Length: | 7 in |
| Width: | 0.835 in |
| Height: | 0.355 in |
| Weight: | 5 oz |
| Gun Rail: | Picatinny |
Features of Precision Reflex Savage Accu Trigger S.A. 7in, Base:
- Savage Accu Trigger Short Action base is constructed of 1141 steel and has a parkerized finish
- Base comes with (4) #6-48 torx mounting screws
- Base is 7" long with cut out over the action and weighs 5 ounces
- On the Savage Accutrigger base the front and the rear mount has a radius
- The Rear elevation is .355" and front is the same .355"
Package Contents:
- Precision Reflex Savage Accu Trigger S.A. 7in