Tap Tap to Zoom
- Finish:
- Phosphate
- Ring Height:
- 1.34 in
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Ring Quantity:
- Pair
- Fabric/Material:
- 1141 Steel
- Weight:
- 9.12 oz
- Color:
- Black
- Distance Between Rings:
- 3.7 in
- Mount Type:
- Rail
Code: 3AK-RR-30YGVB-01-030-06
MPN: 01-030-06
UPC: 90222548756
Product Info for Precision Reflex 30mm Steel Rings w/ 20 MOA
These 30mm Steel XX High rings with Parkerized finish, the top caps are held in place with (4) #8-40 torx Drive screws, 1/2 clamp nut, from Center line of rear ring to the top of the base is 1.295inand the front is 1.326 with 3.7in between the rings. Rings come with spacer bar and Weight 8.96 ounces.
Specifications for Precision Reflex 30mm Steel Rings w/ 20 MOA:
| Manufacturer: | Precision Reflex |
| Finish: | Phosphate |
| Ring Height: | 1.34 in |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Ring Quantity: | Pair |
| Fabric/Material: | 1141 Steel |
| Weight: | 9.12 oz |
| Color: | Black |
| Distance Between Rings: | 3.7 in |
| Mount Type: | Rail |
Package Contents:
- Precision Reflex 30mm Steel Rings w/ 20 MOA