Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Finish:
- Phosphate
- Fabric/Material:
- 1141 Steel
- Cant:
- 0 MOA
- Gun Make:
- Winchester
- Gun Model:
- Winchester Model 70
- Action Length:
- Long Action, Short Action
- Length:
- 3.55 in
- Width:
- 0.835 in
- Weight:
- 2.4 oz
Code: 3AK-MT-WI2PLA-02-218-02
MPN: 02-218-02
UPC: 90222549463
Product Info for Precision Reflex Winchester 2-Piece L.A./S.A. Bases
Winchester Standard 2 Piece Tactical Base is constructed of 1141 steel and has a parkerized finish. Base comes with (4) #6-48 Torx head mounting screws weighs 2.4 ounces. Rear elevation is .400in Can be used on a short or long action.
Specifications for Precision Reflex Winchester 2-Piece L.A./S.A. Bases:
| Manufacturer: | Precision Reflex |
| Color: | Black |
| Finish: | Phosphate |
| Fabric/Material: | 1141 Steel |
| Cant: | 0 MOA |
| Gun Make: | Winchester |
| Gun Model: | Winchester Model 70 |
| Action Length: | Long Action, Short Action |
| Length: | 3.55 in |
| Width: | 0.835 in |
| Height: | 0.44 in |
| Weight: | 2.4 oz |
Features of Precision Reflex Winchester 2-Piece L.A. or S.A. Base:
- Winchester Standard 2 Piece Tactical Baseis constructed of 1141 steel and has a parkerized finish
- Base comes with (4) #6-48 Torx head mounting screws weighs 2.4 ounces
- Rear elevation is .400" Can be used on a short or long action.
Package Contents:
- Precision Reflex Winchester 2-Piece L.A./S.A. Bases