Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Finish:
- Phosphate
- Fabric/Material:
- 1141 Steel
- Cant:
- 0 MOA
- Hand:
- Ambidextrous
- Gun Make:
- Winchester
- Gun Model:
- FN SPR, Winchester Model 70
- Action Length:
- Short Action
- Length:
- 7 in
- Width:
- 0.835 in
- Weight:
- 5.2 oz
Code: 3AK-MT-WIMO70FN-02-218-04
MPN: 02-218-04
UPC: 90222549494
Product Info for Precision Reflex Winchester Model 70 FN Special Police Rifle S.A. Military 7in Steel Bases
Winchester Model 70 FN Special Police Rifle Short Action (Military) 7in base is constructed of 1141 steel with a parkerized finish and compatible with all Mil Spec products. Comes with #8-40 mounting screws, Base is 7in in length and is ambidextrous. Weighs 5.6 ounces.
Specifications for Precision Reflex Winchester Model 70 FN Special Police Rifle S.A. Military 7in Steel Bases:
| Manufacturer: | Precision Reflex |
| Color: | Black |
| Finish: | Phosphate |
| Fabric/Material: | 1141 Steel |
| Cant: | 0 MOA |
| Hand: | Ambidextrous |
| Gun Make: | Winchester |
| Gun Model: | FN SPR, Winchester Model 70 |
| Action Length: | Short Action |
| Length: | 7 in |
| Width: | 0.835 in |
| Height: | 0.495 in |
| Weight: | 5.2 oz |
| Gun Rail: | Picatinny |
Features of Precision Reflex Winchester Model 70 FN Special Police Rifle S.A.:
- Winchester Model 70 FN Special Police Rifle Short Action (Military) 7" base is constructed of 1141 steel with a parkerized finish and compatible with all Mil Spec products
- Comes with #8-40 mounting screws
- Base is 7" in length and is ambidextrous
- Weighs 5.6 ounces.
Package Contents:
- Precision Reflex Winchester Model 70 FN Special Police Rifle S.A. Military 7in Steel Bases