Tap Tap to Zoom
- Color:
- Dark Gray/Orange
- Objective Lens Diameter:
- 80 mm
- ED Glass:
- Yes
- Scope Body Type:
- Angled
- Length:
- 13 in
- Weight:
- 55 oz
- Finish:
- Multi-Layered Anti-Reflection
- Fabric/Material:
- Molded Composite/Aluminum Alloy
Code: 3J1-SS-SRT0356AR-AY-R-E1002
MPN: AY-R-E1002
UPC: 855666005278
Product Info for Revic Acura 27-55x80mm Spotting Scope
The Revic Acura Spotting Scope was designed for the long range shooter. Featuring a 22X fixed power reticle eyepiece, the Acura spotting scope excels in shooter/spotter scenarios, enabling the operator to spot impacts and give accurate calls and corrections to the shooter. The wide angle, fixed power eyepiece offers an incredible eyebox and clear view for catching bullet trace and quick target acquisition.
With the included variable 27-55 power eyepiece, extra low dispersion glass and superior coatings the Acura Spotting Scope provide a crisp, sharp, distortion free view of your chosen target. The lightweight composite and aluminum body overmolded with rubber body armor and the included neoprene cover ensures the rugged durability you need. When you need to call the shot, the answer is clear - The Revic Acura Spotter, by Gunwerks.
Specifications for Revic Acura 27-55x80mm Spotting Scope:
| Manufacturer: | Revic |
| Color: | Dark Gray/Orange |
| Magnification: | 27 - 55 x |
| Objective Lens Diameter: | 80 mm |
| ED Glass: | Yes |
| Scope Body Type: | Angled |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Length: | 13 in |
| Weight: | 55 oz |
| Finish: | Multi-Layered Anti-Reflection |
| Fabric/Material: | Molded Composite/Aluminum Alloy |
| Height: | 3.9 in |
| Width: | 3.9 in |
Features of Revic Acura 27-55x80mm Spotting Scope:
- Fixed magnification 22X reticle eyepiece
- Included variable magnification 27-55X eyepiece
- Included carry/travel case
- Neoprene scope cover
- Eyepiece cap covers
- Integrated sunshade
- Windage and elevation correction reticle
- Spotting grid
- MOA ranging scale
- MIL ranging scale
- 80mm objective
- Extra low dispersion glass
- Enhanced multi layered anti-reflection coating
- Anti-fog coating
- Anti-scratch coating
- Phase correction coating
Package Contents:
- Revic Acura 27-55x80mm Spotting Scope