Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Rigel 1300 Waterproof Night Vision Monocular has been discontinued by Rigel Optic and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.
Product Info for Rigel 1300 Waterproof Night Vision Monocular
Rigel 1300 Night Vision has been discountied and no longer available.
The Rigel 1300 is a unique night vision monocular designed for use in marine and difficult outdoor environments. Special hermetic construction prevents the Rigel 1300 night vision monocular from damage if exposed to water, inclusive of rain, heavy fog, mist, and splashes. The night vision monocular's waterproof body will float on the water if accidentally dropped. High grade optical quality and ease of use will serve both amateur and professional needs.
The Rigel 1300 also features an extra high grade image intensifier tube for bright, robust images. Professional design and durable construction.
Features:
- Automatic shut off for power conservation
- Nitrogen filled to prevent fogging
- Wide 25 degrees FOV for panoramic night vision images
- Automatic brightness control
- Built in IR Illuminator included for viewing in total darkness
Specifications:
| Magnification | 2.0 |
| Field of view | 25 degrees |
| Objective Lens | 56 mm |
| Tube Gen. | 1 |
| Power supply | 3V, 2 AAA batteries |
| Diopter | +4 to -4 dptr |
| Dimensions | 4.1"x5.9"x2.9" (106x151x74 mm) |
| Weight | 1.1 lbs (0.50 kg) |
| Product Warranty | Full 12 month factory warranty and 15 day money back guarantee |
| Accessories | IR illuminator, OEM user manual, product specifications, and canvas carrying case |
Rigel Part No: RM002