Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Rigel 2300 Tactical Night Vision Binoculars has been discontinued by Rigel Optic and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.
Product Info for Rigel 2300 Tactical Night Vision Binoculars
The pinnacle in Gen 1+ night vision technology. The Rigel 2300 Tactical Night Vision Binoculars offer a unique combination of the highest quality image intensifier and a wide field of view for professional panoramic night vision images. The Rigel 2300 Night Vision Binoculars feature enhanced 30 lin/mm. resolution and specially coated optics for enhanced image recognition. Special durable and professional construction - a great night vision binocular with premium performance.
Features:
- High 2.9 magnification
- Wide 14 degree field of view
- Automatic overlight shutoff protection
- Tri pod mountable for extended viewing
- Unique ocular adjustment to custom fit any user
- Built in IR Illuminator included for viewing in complete darkness
Specifications:
| Magnification | 2.9 |
| Field of view | 14 degrees |
| Objective lens/aperture | 64mm/1.5 |
| Focus range | 15 ft (5 m)...infinity |
| Tube Gen. | 1+ (V-8S) |
| Resolution | 30 lin/mm |
| Power supply | 3V CR123A lithium battery |
| Diopter | +4 to -4 dptr |
| Continuous operation time, hrs | without IR 24, with IR 12 |
| Dimensions | 7.4"x4.6"x2.3" (200x86x164 mm) |
| Weight | 2.3 lbs (1.1 kg) |
| Product Warranty | Full 12 month factory warranty and 15 day money back guarantee |
| Accessories | 1 lithium battery, OEM user manual, and canvas carrying case |
Rigel Part No: RB003