Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Rigel 2350 High Mag. Night Vision Binoculars has been discontinued by Rigel Optic and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.
Product Info for Rigel 2350 High Mag. Night Vision Binoculars
The pinnacle in Gen 1+ night vision technology. The Rigel 2350 high magnification night vision binoculars feature increased 3.6 x magnification to maximize viewing distance. 30 lin/mm. resolution and specially coated optics offer enhanced image recognition. Durable and professional construction - an excellent Gen. 1+ night vision binocular unsurpassed in performance.
Features:
- Professional grade image intensifier tube
- 11 degree field of view
- Unique ocular adjustment to custom fit any user
- Automatic overlight shutoff protection
- Built in IR Illuminator for viewing in total darkness
Specifications:
| Magnification | 3.6 |
| Field of view | 11 degrees |
| Objective lens/aperture | 80mm/1.6 |
| Focus range | 15 ft (5 m)...infinity |
| Tube Gen. | 1+ (V-8S) |
| Resolution | 30 lin/mm |
| Power supply | 3V CR123A lithium battery |
| Diopter | +4 to -4 dptr |
| Continuous operation time, hrs | without IR 24, with IR 12 |
| Dimensions | 7.8"x6.4"x6.4" (200x68x164 mm) |
| Weight | 2.3 lbs (1.1 kg) |
| Product Warranty | Full 12 month factory warranty and 15 day money back guarantee |
| Accessories | 1 lithium battery, OEM user manual, and canvas carrying case |
Rigel Part No: RB009