Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Rigel 3200 Pro Night Vision Goggles has been discontinued by Rigel Optic and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.
Product Info for Rigel 3200 Pro Night Vision Goggles
The Rigel 3200 Pro Night Vision Goggles can be used as an extra light weight night vision goggle, or detached from the mask for use as a night vision binocular. This model features hi resolution and a superb image intensifier for crisp, bright images in total darkness. Additional special feature includes overlight protection against sudden bright illumination.
Extra light weight - only 1.1 lbs. (530 grams) - make these night vision goggles ideal for using over long periods of time. The Rigel 3200 Pro Night Vision Goggles are among the most superior Gen 1+ models on the commercial market today.
Features:
- Built-in infrared illuminator for operation in total darkness
- Individual objective lens focus
- Individual eyepiece diopter adjustment
- 3-position rotary switch: all power off - system on - system on plus infrared illuminator on
- Contour eyecups block side light
- Comfortable and safe fully adjustable headmount with flip-up storage capability
Specifications:
| Magnification | 1.0 |
| Field of view | 37 degrees |
| Objective Lens/aperture | 26 mm/1.4 |
| Focus range | 10 in (0.25 m)...infinity |
| Tube Gen. | 1+ |
| Power supply | 2 Duracell MN9100 batteries, 3 V |
| Diopter | +4 to -4 dptr |
| Continuous operation time, hrs | without IR 24, with IR 12 |
| Dimensions | 5.1"x4.5"x2.2" (130x115x57 mm) |
| Weight | 1.1 lbs (0.53 kg) |
| Product Warranty | Full 12 month factory warranty and 15 day money back guarantee |
| Accessories | 2 batteries, OEM user manual, and canvas carrying case |
Rigel Part No: RG002