Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Rigel NV400 Wide Lens Night Vision Monocular has been discontinued by Rigel Optic and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.
Product Info for Rigel NV400 Wide Lens Night Vision Monocular
The NV400 has been constructed with identical optics and under the same rigid quality control as the "Rigel Optics" series, and is a great value for its quality. The NV400 wide lens night vision monocular features a large 1.5 / 85 mm lens and 3.0 magnification to capture the most remote images in the darkest environments. Enhanced image intensifier and specially coated optics to maximize quality of night vision images.
Best used for night time surveillance, wildlife viewing and by uncompromising enthusiasts. A popular night vision model for all. Professional design and durable construction guaranteed to last for years.
Features:
- Enhanced resolution power
- Wide 12 degree field of view
- Integrated built in illuminator
- Ergonomic design with built in strap for comfortable use
Specifications:
| Magnification | 3.0 |
| Field of view | 12 degrees |
| Objective Lens/aperture | 85 mm/1.6 |
| Tube Gen. | 1 |
| Resolution | 1.6 / 100 ang/sec |
| Power supply | 2 AA batteries |
| Diopter | +4 to -4 dptr |
| Dimensions | 8.4"x3.7"x2.8" (215x95x72 mm) |
| Weight | 1.0 lbs (0.46 kg) |
| Product Warranty | Full 12 month factory warranty and 15 day money back guarantee |
| Accessories | IR illuminator, OEM user manual, product specifications, and canvas carrying case |
Rigel Part No: RM007