Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Objective Lens Diameter:
- 60 mm
- Exit Pupil:
- 4 mm
- Length:
- 12.5 in
- Weight:
- 2.75 lb
- Finish:
- Hardcoat Anodized
- Fabric/Material:
- Aluminum Alloy
Code: 36Z-SS-5P1545-5PS1545A23
MPN: 5PS1545A23
UPC: 850041390550
Product Info for Riton Optics 5 Primal 15-45x60mm Angled Spotting Rifle Scope
Introducing the Riton 5 Primal 15-4560 Spotting Scope. Your Ultimate Companion for Crystal-Clear views of whatever your outdoor adventures are. This lightweight and compact spotting scope packs a punch. The incredible ED glass provides stunning clarity while the broad magnification range allows for an amazing field of view and up-close crisp views. Built to withstand the rigors of the great outdoors, this Spotting Scope features rugged and durable construction. The nitrogen-filled and sealed construction makes it both waterproof and fog-proof. Rain or shine, you can trust your spotting scope to perform flawlessly, allowing you to explore and observe without limitations.
Specifications for Riton Optics 5 Primal 15-45x60mm Angled Spotting Rifle Scope:
| Manufacturer: | Riton Optics |
| Color: | Black |
| Magnification: | 15 - 45 x |
| Objective Lens Diameter: | 60 mm |
| Exit Pupil: | 4 mm |
| Length: | 12.5 in |
| Weight: | 2.75 lb |
| Finish: | Hardcoat Anodized |
| Fabric/Material: | Aluminum Alloy |
Features of Riton Optics 5 Primal 15-45x60mm Angled Spotting Scope
- Dry Nitrogen Purged and Sealed.Dry Nitrogen Purged and Sealed-Utilizing Nitrogen gas, the optic is purged and sealed to ensure optimal performance in all weather conditions for the life of the optic.
- Precision Quality Assurance.Every Riton product goes through a rigorous quality control process by a certified technician in Tucson, AZ. Each product you receive has undergone...
- Riton HD/ED Glass.The Riton High Density (HD)/Extra Dispersion (ED) glass delivers 99.5% light transmission with extra low dispersion for an enhanced color spectrum...
- Riton Performance Coating.Incorporating proprietary fully multi-coated lenses, all Riton optics feature low light enhancement, full wide band, anti-scratch and anti-reflective...
- Riton Rugged Construction.The Riton Rugged Construction incorporates the application of 6061-T6 aircraft-grade aluminum, CNC machined one piece tubes, and Type III Hard Coat Anodize...
Package Contents:
- Riton Optics 5 Primal 15-45x60mm Angled Spotting Scope