Tap Tap to Zoom
Product Info for SIG SAUER KILO Canyon 6x22mm Laser Rangefinding Monoculars
The SIG SAUER KILO Canyon 6x22mm Laser Rangefinding Monoculars was designed to be the most suitable option to take a look at your area. Built using some of the finest lens technologies to choose from, these Range finding Monoculars from the optics specialists at SIG SAUER are a simple way to make sure you are observing with excellent quality. The SIG SAUER KILO Canyon 6x22mm Laser Rangefinding Monoculars is manufactured using a robust and reputable body material that will provide you with many years of resilient and trustworthy use. If your quest for a top grade monocular leaves you wanting more, purchase the SIG SAUER KILO Canyon 6x22mm Laser Rangefinding Monoculars.![]()
Specifications for SIG SAUER KILO Canyon 6x22mm Laser Rangefinding Monoculars:
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Color: | Graphite |
| Magnification: | 6 x |
| Objective Lens Diameter: | 22 mm |
| Field of View, Angle: | 6.5 degrees |
| Eye Relief: | 18 mm |
| Weight: | 5.2 oz |
| Laser Divergence: | 1.5 MRAD |
| Battery Quantity: | 1 |
| Maximum Range: | 3000 yds |
| Water Resistance Level: | IPX-4 |
| Measurement System: | Yards |
| Width: | 1.3 in |
| Battery Type: | CR2 |
| Finish: | Gray |
| Length: | 4.6 in |
Features of SIG SAUER KILO Canyon 6x22mm Laser Rangefinding Monoculars
- Red led display
- Class 1M
Package Contents:
- SIG SAUER KILO Canyon 6x22mm Laser Rangefinding Monoculars