Tap Tap to Zoom
- Measurement System:
- Metric
- Color:
- Black
- Battery Quantity:
- 1
Code: SD9-RF-FBSS32-SOKW39C0
MPN: SOKW39C0
UPC: 798681676965
Product Info for SIG SAUER KILO WARP 6K 1x Laser Rangefinder
The KILO WARP™ rangefinder was built to meet the uncompromising demands of the modern shooter—where milliseconds matter and precision is mission-critical. Harnessing the proven speed of SIG SAUER’s GEN II LightWave DSP ranging engine, WARP delivers lightning-fast performance and accuracy on finite targets through fog, rain, and dust.
With an advanced onboard ballistic solver powered by Applied Ballistics®, and real-time environmental sensors, WARP doesn't just measure, it calculates and solves. Every reading becomes a customized shoot-to solution, with precision backed by tested technology and real-time data.
Designed for rugged environments yet compact enough to streamline your loadout, the WARP’s recoil-hardened chassis ensures point-of-impact and point-of-aim remain consistent over time, no matter how punishing the conditions.
Whether you’re up against the stage timer or chasing long-range impacts, the KILO WARP is your insurance policy for precision and speed.
Specifications for SIG SAUER KILO WARP 6K 1x Laser Rangefinder:
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Magnification: | 1 x |
| Weather Resistance: | Water Resistant |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Maximum Range: | 6000 yds |
| Weight: | 14 oz |
| Width: | 3.4 in |
| Measurement System: | Metric |
| Length: | 4.7 in |
| Color: | Black |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR123A |
| Battery Quantity: | 1 |
| Rangefinder Application: | Shooting |
Features of SIG SAUER KILO WARP 6K 1x Laser Rangefinder
- Onboard Environmental Sensors and Digital Compass for Real-Time Ballistic Calculations
- Applied Ballistics Elite with Complete AB Bullet Database and Custom Drag Curves
- Daylight Readable Display for Range, Ballistic Solutions, Retained Energy/Velocity, Direction of Fire, and Wind Input
- Dedicated Wind Input for Instant Modification to Wind Speed and Direction
- Ships With Bluetooth Remote Ranging Switch
- LightWave DSP Gen II Rangefinding Engine
- Drop Waypoints Using OnX Maps, Basemaps, Apple Maps, and Google Maps
- Waterproof and Fogproof-Rated
Package Contents:
- SIG SAUER KILO WARP 6K 1x Laser Rangefinder