Tap Tap to Zoom
Product Info for SIG SAUER KILO6K HD 8x32mm Laser Rangefinding Binoculars
Manufactured to be described as a superb product for nearly anyone, we're confident you will love the SIG SAUER KILO6K HD 8x32mm Laser Rangefinding Binoculars .![]()
utilizing some of the most extremely sturdy and dependable materials in existence, these via SIG SAUER will present you with something that will give many years of consistency.
SIG SAUER has been developing high-quality merchandise for a very long time, and the SIG SAUER KILO6K HD 8x32mm Laser Rangefinding Binoculars is their means of showing you just how much they are concerned.
Here at RangeFinders.com, we ensure that it is our obligation to get the perfect solution for all your preferences, and exhibiting the SIG SAUER KILO6K HD 8x32mm Laser Rangefinding Binoculars is a thing that we're pleased to offer.
Specifications for SIG SAUER KILO6K HD 8x32mm Laser Rangefinding Binoculars:
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 32 mm |
| Color: | OD Green |
| Maximum Range: | 6000 yds |
| Rangefinder Application: | Archery |
| Battery Type: | CR2 |
| Weight: | 26.1 oz |
| Width: | 5.4 in |
| Length: | 5.4 in |
| Diopter Adjustment Range: | -3 - 3 dpt |
| Eye Relief: | 17.5 mm |
| Laser Divergence: | 1.6 MRAD |
| Battery Quantity: | 1 |
| Field of View, Angle: | 7.6 degrees |
| Water Resistance Level: | IPX-4 |
| Measurement System: | Yards |
| Finish: | OD Green |
Features of SIG SAUER KILO6K HD 8x32mm Laser Rangefinding Binoculars
- Red led display
- Class 1M
Package Contents:
- SIG SAUER KILO6K HD 8x32mm Laser Rangefinding Binoculars