Tap Tap to Zoom
- Color:
- Flat Dark Earth
- Objective Lens Diameter:
- 80 mm
- Eye Relief:
- 17 - 16 mm
- Exit Pupil:
- 2.96 - 1.45 mm
- Field of View, Linear:
- 105 - 73 ft at 1000 yds
- Field of View, Angle:
- 2 - 1.4 degrees
- Scope Body Type:
- Angled
- Close Focus:
- 5 m
- Length:
- 15.27 in
- Weight:
- 4.25 lb
- Condition:
- New
- Fabric/Material:
- Aircraft Grade Aluminum
Code: SD9-SS-OSPSC-SOO82001
MPN: SOO82001
UPC: 798681613977
Product Info for SIG SAUER Oscar8 27-55x80mm Spotting Scope
The OSCAR8 is a premium, angled eyepiece 2755x80 mm spotting scope. Featuring SIG SAUERs industry leading HDX optical design- combining extra-low dispersion glass with high light transmittance glass, SCHMIDT-PECHAN prism and fully multi-coated lenses to provide unmatched resolution, image contrast, color clarity and image brightness. The spotting scope features a fast focus adjustment along with an ergonomically designed, durable, non-slip rubber armor to protect the OSCAR8 in any environment
Specifications for SIG SAUER Oscar8 27-55x80mm Spotting Scope:
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Color: | Flat Dark Earth |
| Magnification: | 27 - 55 x |
| Objective Lens Diameter: | 80 mm |
| Eye Relief: | 17 - 16 mm |
| Exit Pupil: | 2.96 - 1.45 mm |
| Field of View, Linear: | 105 - 73 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 2 - 1.4 degrees |
| Scope Body Type: | Angled |
| Lens Material: | Glass |
| Close Focus: | 5 m |
| Weather Resistance: | Yes |
| Length: | 15.27 in |
| Weight: | 4.25 lb |
| Condition: | New |
| Fabric/Material: | Aircraft Grade Aluminum |
| Magnification Type: | Variable |
| Water Resistant Mark: | 1 m |
Features of SIG SAUER Oscar8 27-55x80mm Spotting Scope
- HDX Advanced optical system comprising both High Definition (ED) and High
- Transmittance (HT) glass for ultra-high resolution, optical performance and light transmission
- SCHMIDT-PECHAN prism, combined with HD glass, provide unmatched chromatic and spherical aberration correction for clear, vibrant images
- Spectracoat highly efficient, ultra-wide broadband, anti-reflection lens coatings reduce surface reflections to extremely low levels across the entire visible spectrum providing superior light transmission
- Angled eyepiece, combined with rotating tripod collar, provides the user with multiple viewing angles, to accommodate setup and usage in any terrain
- Comes equipped with a variable power eyepiece. This eyepiece can be locked into
- place or removed so that the OSCAR8 can accept other variable or fixed power eye-pieces.
- Waterproof and fog proof, the OSCAR8 will provide unmatched performance in all environmental conditions
- Adjustable eyecups allow the user to optimize eye relief for use with or without glasses
- Lightweight and robust aircraft grade aluminum housing, combined with rubberized non-slip grip armor, ensures a lifetime of use in the worst conditions
- Custom SIG SAUER fitted neoprene cover included
- Covered by SIG SAUERs INFINITE Guarantee and Electronics Limited Warranty, see website for full details.
Package Contents:
- SIG SAUER Oscar8 27-55x80mm Spotting Scope