Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black, Gray
- Condition:
- New
Code: SD9-RF-SOKCN101-SOKCN101
MPN: SOKCN101
UPC: 798681677023
Product Info for SIG SAUER KILO Canyon 10x42mm Rangefinder
When it comes to spotting your target, you can't go wrong with the SIG SAUER Sig Optics Laser Rangefinding Binocular Canyon 10x42 Grey! These aren't your standard Tactical Range Finders either, they also function as high-tech binoculars to help you get a clear view of your target to make your shots as accurate as possible. With these capabilities, the SIG SAUER KILO Canyon 10x42mm Rangefinder is extremely versatile, making it the perfect companion for everyone from hunters and target shooters to hikers who just want to get a better view of their surroundings while they're out in the backcountry.
Specifications for SIG SAUER KILO Canyon 10x42mm Rangefinder:
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Magnification: | 10 x |
| Maximum Range: | 4000 yds |
| Weight: | 27.2 oz |
| Color: | Gray, Black |
| Battery Type: | CR2 |
| Rangefinder Application: | Archery |
| Condition: | New |
| Dimensions: | 5.7 L x 5.3 H x 2.4 W in |
| Size Class: | Mid-Size |
Features of SIG SAUER KILO Canyon 10x42mm Rangefinder:
- Dual Use: Functions as both binoculars and a laser rangefinder
- 12x Magnification: Instantly see long distances to help you scout the area or spot your target
- Rubberized Finish: Durable finish helps prevent issues with water, dirt, and debris
Package Contents:
- SIG SAUER KILO Canyon 10x42mm Rangefinder