Tap Tap to Zoom
- Color:
- Brown
- Tripod & Bipod Material:
- Carbon Fiber
- Tripod Head Type:
- Ball
- Weight Capacity:
- 55 lb
- Tripod Closed Length:
- 31.8 in
- Length:
- 30 in
- Height Range:
- 69 in
Code: SD9-TR-ZDMR-SOZT1002
MPN: SOZT1002
UPC: 798681681280
Product Info for SIG SAUER Zulu-DMR Tripod
Engineered to the same specifications and standards as SIG SAUER's modern weapons systems, the ZULU-DMR carbon tripod was designed for intensive shooting, competition, and glassing performance. SIG SAUER's custom carbon fiber provides ultimate rigidity in load positions to elminate flex and maintain accuracy in the most extreme enviroments, while the ARCA-Swiss compatible ball head ensures precision and adjustability, shot after shot. Rigorously tested from mountiansides to matches, the Zulu-DMR carbon tripod is a steadfast component for those that demand the best. 52mm Dual tension ball head, ARCA-swiss compatible, 3 section carbon fiber legs, with vented tubes, 3 postion detent tabs for adjusting the angle of the tripod legs, rubber over molded twist locks.
Specifications for SIG SAUER Zulu-DMR Tripod:
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Color: | Brown |
| Tripod & Bipod Material: | Carbon Fiber |
| Tripod Head Type: | Ball |
| Weight Capacity: | 55 lb |
| Tripod Closed Length: | 31.8 in |
| Length: | 30 in |
| Height Range: | 69 in |
| Weight: | 6.44 lb |
| Fabric/Material: | Carbon Fiber |
Package Contents:
- SIG SAUER Zulu-DMR Tripod
- Carry Case
- ARCA-Swiss Base Plate
- 5mm Allen
- 2.5mm Allen Wrench