Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Objective Lens Diameter:
- 80 mm
- Eye Relief:
- 1.06 - 1.02 in
- Exit Pupil:
- 1.3 - 4.2 mm
- Field of View, Linear:
- 131.1 ft at 1000 yds
- Field of View, Angle:
- 2.5 degrees
- ED Glass:
- Yes
- Scope Body Type:
- Straight
- Close Focus:
- 12 ft
- Length:
- 15.5 in
- Weight:
- 67.7 oz
- Finish:
- Matte
- Condition:
- New
- Included Accessories:
- accessory rails, Carrying Case, Lens Cover
- Fabric/Material:
- Rubber Armored Plastic
Code: XK-SS-TSP-SM11034T
MPN: SM11034T
UPC: 812495021664
Product Info for SightMark Latitude 20-60x80 XD Tactical Spotting Scope
Shooting, hunting, tactical observation or simply glassing for wildlife, the Sightmark Latitude 20-60x80 XD Tactical Spotting Scope, complete with a first-focal-plane mil-radian reticle, keeps your objective in focus. This precision engineered, dielectric-coated mirror designed optic utilizes advanced, fully multi-coated, extra-low dispersion (ED) glass, variable 20-60X magnification, 80mm objective lens, a twist-up eyecup, a focusable eyepiece and a central focus system to give you stunning, distortion-free clarity and 131.1-ft. to 43.5-ft. field of view at 1,000 yards. The Sightmark Latitude 20-60x80 XD Tactical Spotting Scope boasts a rugged rubber armored coating and IP67 waterproof, dustproof and fogproof protection for confident glassing when you need your optics most. Includes accessory rails, lens covers and a carrying case.
Specifications for SightMark Latitude 20-60x80 XD Tactical Spotting Scope:
| Manufacturer: | SightMark |
| Color: | Black |
| Magnification: | 20 - 60 x |
| Objective Lens Diameter: | 80 mm |
| Eye Relief: | 1.06 - 1.02 in |
| Exit Pupil: | 1.3 - 4.2 mm |
| Field of View, Linear: | 131.1 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 2.5 degrees |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Twilight Factor: | 40 |
| ED Glass: | Yes |
| Scope Body Type: | Straight |
| Minimum Focus Distance: | 39 ft |
| Lens Material: | Glass |
| Zoom: | Yes |
| Close Focus: | 12 ft |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Length: | 15.5 in |
| Weight: | 67.7 oz |
| Finish: | Matte |
| Condition: | New |
| Included Accessories: | accessory rails, Lens Cover, Carrying Case |
| Fabric/Material: | Rubber Armored Plastic |
| Magnification Type: | Variable |
Features:
- Extra-low dispersion glass
- Fully multi-coated optics
- Dielectric mirror coatings
- Folded light path
- First focal plane mil-radian reticle
Package Contents:
- SightMark Latitude 20-60x80 XD Tactical Spotting Scope
- Accessory rails
- Lens covers
- Carry case
- Covered by the Sightmark Limited Lifetime Warranty